Relacja ze stażu trenerskiego w Legii Warszawa

Od środy pięciu trenerów naszej Akademii Tomasz Wróbel, Marcin Barciak, Michał Barciak, Bartłomiej Stachura i Szymon Grzywa przebywali na stażu trenerskim u Mistrza Polski Legii Warszawa w ramach programu Legia Coaching.

W czwartek, punktualnie o 9:30 uczestnicy stażu przekroczyli bramę Stadionu Miejskiego Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Staż rozpoczął się od powitania uczestników przez pana Marcina Harasimowicza - dyrektora Legia Soccer Schools. Następnie zapoznano ich z harmonogramem zajęć, którego pierwszym punktem było spotkanie z koordynatorem bloku szkoły podstawowej Maciejem Szymańskim. Trener Szymański opowiadał o wczesnej edukacji piłkarskiej, zaprezentował filmy przedstawiające ich umiejętności oraz odpowiadał na liczne pytania. Po wykładzie przyjezdni przenieśli się na boisko sztuczne, gdzie odbywały się obserwacje treningów Akademii Piłkarskiej Legia Warszawa. Wieczorem gościliśmy na meczu pierwszej drużyny w Lidze Europy z Ajaxem Amsterdam. Niestety nie zobaczyliśmy w tym meczu goli.

Podczas stażu mieliśmy dostęp do wszystkich obiektów i pomieszczeń na Legii za wyjątkiem  szatni gospodarzy ze zrozumiałych względów. Ponadto trenerzy byli bardzo otwarci do dyskusji na ciekawiące nas tematy.

Drugiego dnia mieliśmy okazję spotkać się z pracownikiem działu skautingu Jakubem Rusinem, który opowiadał szczegółowo o tym jak Legia obserwuje i ściąga młodych graczy. Później oglądaliśmy trening pierwszej drużyny po meczu z Ajaxem. Bardzo ciekawe zajęcia przeprowadził Daniel Myśliwiec - analityk pierwszej drużyny Legii opowiadając o taktycznych ciekawostkach z meczu z Ajaxem i nie tylko. Po przerwie na lunch trwały obserwacje kolejnych treningów, które tak jak w przypadku porannych zajęć, kończyły rozmowy warsztatowe. Trenerzy Akademii Legii bardzo cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania.

Sobota rozpoczęła się od wydania certyfikatów oraz omówienia stażu.Pogoda sprzyjała robieniu pamiątkowych zdjęć i nagrywaniu krótkich filmów. Mecze zespołów APLW sprawiły jednak, że wróciliśmy na sztuczne boisko. Na zakończenie zwiedziliśmy stadion i legijne muzeum. Ostatni dzień był bardzo "szczęśliwy". W przeddzień meczu z Ruchem Chorzów mieliśmy okazję spotkać Jacka Magierę, Michała Pazdana i Artura Jędrzejczyka, którzy nie odmówili krótkiej rozmowy i wspólnego zdjęcia.

Zdobyte doświadczenie i wiedzę podczas stażu nasi trenerzy z pewnością wykorzystają w swojej pracy w Akademii Piłkarskiej Unia Oświęcim.

LINK DO GALERII ZE STAŻU - TUTAJ